Doména

Doména se poměrně výstižně a jednoduše dá přirovnat k ochranné známce. V podstatě vás rejí registrace opravňuje jako jediného používat toto doménové jméno. Domén je několik typů. Pokud se jedná o domény prvního řádu, tak ty jsou buď generické (COM - komerce/společnost, NET - síť, NAME - jméno...) nebo národní (CZ - Česká republika, SK - Slovensko...) a ty není možno registrovat. Dále existují domény druhého řádu, což jsou nejběžnější domény, a ty je možné registrovat u správců domén prvního řádu (většinou prostřednictvím subregistrátorů). Zde název většinou závisí pouze na vaší fantazii (v ČR nejběžnější tvar bude firma.cz). S registrací domény druhého řádu zároveň získáváte práva k doménám všech vyšších řádů (např. www.firma.cz nebo mail.firma.cz). V některých případech se můžete setkat i s možností registrace domén třetího řádu (ve Velké Británii se provádí registrace domén např. ve tvaru firma.co.uk, kde je v tomto případě jako doména druhého řádu použito označení pro společnost/firmu). V České republice se s registrací domén třetího řádu setkáte v menší míře, ale existuje a používá se především z důvodu nižších poplatků za registraci, neboť roční poplatek za doménu druhého řádu se může rozdělit mezi několik domén řádu třetího. Takže si můžete zaregistrovat třeba doménu firma.80.cz a provozovat několik serverů (např. webový server www.firma.80.cz a mailový server mail.firma.80.cz).

Co je potřeba pro provoz webových stránek

Samotnou registrací domény nezískáte však vůbec nic, než právo tuto doménu používat. To však není tak snadné, jak se na první pohled zdá. K tomu, aby se dala doména vůbec použít, potřebujete minimálně dva DNS servery, které ostatní počítače informují o tom, který server pro tuto doménu poskytuje služby (většinou webové stránky a mailové schránky) a potom samozřejmě samotný server (někdy nejen jeden).

Často bývá možno koupit celý balíček služeb, obsahující mailové schránky a prostor pro webové stránky (tzv. webhosting) současně s možností využít DNS servery. Případně bývají DNS servery poskytovány zdarma při registraci. Často však cena za webhosting a mailové schránky přesahuje samotnou cenu domény a to i více než desetinásobkem (doména se většínou platí jednou ročně a ostatní služby převážně jednou měsíčně).

Teoreticky existuje možnost si doménu registrovat u jedné společnosti, mailové schránky mít u druhé a webové stránky u třetí. Ve většině případů to ale nedoporučujeme, protože sa vám může stát, že budete platit nějaké speciální poplatky za něco, co by jinak bylo zdarma (např. nastavení DNS serverů na cizí server, správu domény, nastavení cizích DNS serverů). V současné době je také možné převést doménu k jinému subregistrátorovi, což ovšem může být spojeno s dalšími poplatky a může to být v některých případech problematické (většinou je potřeba bezpečnostní kód k doméně, který má ale spíše subregistrátor, než majitel domény). Takže doporučujeme si pořádně vybrat, než si necháte doménu zaregistrovat.

Partnerské weby: ePost.cz, Účetnictví on-line